Абвешчаны намінанты на прэмію «Оскар»

MV5BZDllZDc5ZTEtMzcxYi00ZGIxLThmODktNTE2NzNiMzM0NGVlXkEyXkFqcGdeQXVyNTk1MzcwNTI@._V1_SX1777_CR001777997_AL_-1024x575.jpg

Кінаакадэмія ЗША раскрыла сёння імёны кандыдатаў на прэмію «Оскар» ува ўсіх 24 катэгорыях. Больш за ўсё намінацый у«Формы вады» Гільерма дэль Тора — 13. Сярод стужак у катэгорыі «Лепшы фільм на замежнай мове» — «Нелюбоў» Андрэя Звягінцава. Вось так выглядае поўны спіс тых, хто 4 сакавіка будзе змагацца за запаветную залатую статуэтку:

Лепшы фільм года / Best (Motion) Picture
Заві мяне сваім імем
Цёмныя часы 
Дзюнкерк 
Прэч 
Лэдзі Бёрд 
Зманлівая ніць 
Сакрэтнае дасье 
Форма вады 
Тры білборды на мяжы Эбінга, Місуры 

Лепшы рэжысёр / Best Director 
Крыстофер Нолан - Дзюнкерк 
Джордан Піл - Прэч 
Грэта Гервіг - Лэдзі Бёрд 
Пол Томас Андэрсан - Зманлівая ніць 
Гільерма Дэль Тора - Форма вады

Лепшая мужчынская роля / Best Actor in a Leading Role 
Цімаці Шаламэ - Заві мяне сваім імем 
Дэніэл Дэй Люіс - Зманлівая ніць 
Дэніэл Калуя - Прэч 
Гэры Олдман - Цёмныя часы 
Дэнзел Вашынгтон - Раман Ізраэл, Esq.

Лепшая мужчынская роля другога плана / Best Actor in a Supporting Role 
Уілем Дэфо - Праект "Фларыда" 
Вудзі Харэльсан - Тры білборды на мяжы Эбінга, Місуры 
Рычард Джэнкінс - Форма вады 
Крыстофер Пламер - Усе грошы свету 
Сэм Рокўэл - Тры білборды на мяжы Эбінга, Місуры

Лепшая жаночая роля / Best Actress in a Leading Role 
Салі Хокінс - Форма вады 
Фрэнсіс МакДорманд - Тры білборды на мяжы Эбінга, Місуры
Марго Робі - Тоня супраць усіх 
Сірша Ронан - Лэдзі Бёрд 
Мэрыл Стрып - Сакрэтнае дасье

Лепшая жаночая роля другога плана / Best Actress in a Supporting Role 
Мэры Дж. Блайдж - Ферма Мадбаунд 
Элісан Джэні - Тоня супраць усіх 
Лэслі Мэнвіл - Зманлівая ніць 
Лоры Меткаф - Лэдзі Бёрд 
Актавія Спэнсар - Форма вады

Лепшы арыгінальны сцэнар / Best Original Screenplay 
Любоў - хвароба 
Прэч 
Лэдзі Бёрд 
Форма вады 
Тры білборда на мяжы Эбінга, Місуры

Лепшы анімацыйны поўнаметражны фільм / Best Animated Feature 
Бос - малакасос 
Здабытніца 
Коко 
Фердынанд 
Ван Гог. З каханнем, Вінцэнт

Лепшая музыка да фільма / Best Original Score 
Дзюнкерк 
Зманлівая ніць 
Форма вады 
Зорныя войны: Апошнія джэдаі 
Тры білборды на мяжы Эбінга, Місуры

Лепшая аператарская праца / Best Cinematography 
Бягучы па лязе 2049 
Цёмныя часы 
Дзюнкерк 
Ферма Мадбаунд 
Форма вады

Лепшае звядзенне гуку / Best Sound Mixing 
Малыш на драйве 
Бягучы па лязе 2049 
Дзюнкерк 
Форма вады 
Зорныя войны: Апошнія джэдаі

Лепшы дызайн касцюмаў / Best Costume Design 
Красуня і пачвара 
Цёмныя часы 
Зманлівая ніць 
Форма вады 
Вікторыя і Абдул

Лепшы гукавы мантаж / Best Sound Editing 
Дзюнкерк 
Бягучы па лязе 2049 
Малыш на драйве 
Форма вады 
Зорныя войны: Апошнія джэдаі 

Лепшы грым і фрызуры / Best Makeup and Hairstyling 
Цёмныя часы 
Вікторыя і Абдул 
Цуд

Лепшая песня / Best Original Song 
Ферма Мадбаунд - Mighty River 
Заві мяне сваім імем - Mystery of love 
Коко - Remember Me 
Маршал - Stand up for something 
Найвялікі шоумэн - This Is Me

Лепшы адаптаваны сцэнар / Best Adapted Screenplay 
Заві мяне сваім імем 
Гора-творца 
Логан 
Вялікая гульня 
Ферма Мадбаунд

Лепшы фільм на замежнай мове / Best Foreign Language Film 
Фантастычная жанчына (Чылі) 
Абраза (Ліван) 
Нелюбоў (Расія) 
Пра цела і душу (Венгрыя) 
Квадрат (Швецыя)

Лепшыя візуальныя эфекты / Best Visual Effects 
Бягучы па лязе 2049 
Вартавыя Галактыкі 2 
Конг: Востраў чэрапа 
Зорныя войны: Апошнія джэдаі 
Вайна планеты малпаў

Лепшы дакументальны поўнаметражны фільм / Best Documentary - Feature 
Abacus: Small Enough to Jail 
Твары, вёскі 
Ікар 
Апошнія людзі Алепа 
Стронг-Айланд 

Лепшая праца мастака-пастаноўшчыка / Best Production Design 
Красуня і пачвара 
Бягучы па лязе 2049 
Цёмныя часы 
Дзюнкерк 
Форма вады

Лепшы мантаж / Best Film Editing 
Малыш на драйве 
Дзюнкерк 
Тоня супраць усіх 
Форма вады 
Тры білборды на мяжы Эбінга, Місуры

Лепшы дакументальны кароткаметражны фільм / Best Documentary (Short Subject)
Edith and Eddie 
Heaven is a Traffic Jam on the 405
Herion(e) 
Knife Skills
Traffic Stop

Лепшы анімацыйны кароткаметражны фільм / Best Short Film (Animated)
Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

Лепшы ігравы кароткаметражны фільм / Short Film (Live Action)
DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent ChildWatu Wote/All of U